K2 SEBMFA Crawley Indoor Meeting 4 February 2018

k2 with curtain K2 Main Hall with curtain divide
Mike Hadland Mike Hadland with outstanding models
Martin Dilly presents Tom Goodwin with SEBMFA Champ award Martin Dilly presents Tom Goodwin with the SEBMFA Champ award
Terry Knight celebrates HLG win! Terry Knight celebrates HLG win!
CD Alex Cameron with Pete's Legal Eagle CD Alex Cameron with Pete's Legal Eagle
Tim Mountain was Butterly winner Tim Mountain was Butterfly winner
Ken Taylor with Gyminnie Cricket Ken Taylor with Gyminnie Cricket
Legal Eagle minutes / seconds
1 Terry Adams 3:09 + 3:09 = 6:18
2 Nick Peppiatt 2:42 + 2:59 = 5:41
3 Ian Pearce 2:44 + 2:47 = 5:31
4 John Whatsmore 2:03 + 2:01 = 4:04
5 Alex Cameron 1:45 + 2:03 = 3:48
6 Dave Goodwin 1:38 + 1:48 = 3:26
7 Andrew Chilton 1:34 + 1:34 = 3:08
8 Robin Willes 1:30 + 1:28 = 2:58
9 Ken Taylor 1:23 + 1:18 = 2:41
10 Alistair Deas 1:22 + 1:17 = 2:39
11 Tom Goodwin 1:23 + 0:47 = 2:10
12 Bryan Stichbury 1:19 + 0:49 = 2:08
Open Scale
1 Nick Peppiatt Sablatnig SF4
2 Alisdair Clark Pitcairn Autogyro PA-19
3 Peter Iliffe Fokker Spinne
4 Peter Boys Waco ACG-8
5 John Coker Piper Family Cruiser
6 Mike Hadland Stampe
Peanut Scale
1 Peter Boys Waco SRE
2 Nick Peppiatt Nesmith Cougar
3 Mike Hadland Bucker Jungman
4 Alistair Deas Gosling Racer
5 Bryan Stichbury Piper Cub
Hand Launch Glider seconds
1 Terry Knight 28.6 + 27.1 = 55.7
2 Tom Goodwin 26.8 + 25.6 = 52.4
3 Alex Cameron 25.9 + 21.8 = 47.7
4 David Goodwin 20.8 + 21.5 = 42.3
5 Ken Taylor 7.7 + 7.8 = 15.5
Catapult Glider seconds
1 Alex Cameron 32.5 + 29.3 = 61.8
2 Ken Taylor 22.2 + 21.8 = 44.0
3 David Goodwin 22.5 + 21.5 = 44.0
4 Tom Goodwin 19.8 + 12.2 = 32.0
5 Julie Senior 10.8 + 10.4 = 21.2
Living Room Stick minutes / seconds
1 Nick Peppiatt 6:17 + 5:50 = 12:07
2 Rob Funnell 4:29 + 3:41 = 8:11
3 Ken Taylor 3:05 + 2:58 = 6:03
4 Alex Cameron 2:44 + 2:06 = 4:50
5 Robin Willes 1:49 + 1:47 = 3:37
6 Tom Goodwin (J) 1:25 + 0:56 = 2:21
7 Bryan Stichbury 1:54 + 0:00 = 1:54
EZB minutes / seconds
1 Ian Pearce 9:31 + 9:05 = 18:36
2 Paul Eisner 8:27 + 8:16 = 16:43
3 Tom Goodwin (J) 1:51 + 1:21 = 3:12
4 Robin Willes 0:23 + 0:18 = 0:41
Gyminnie Cricket minutes / seconds
1 Andrew Chilton 5:07 + 4:43 = 9:50
2 Ken Taylor 3:26 + 3:25 = 6:51
3 Robin Willes 1:13 + 1:09 = 2:22
4 David Goodwin 1.08 + 1:03 = 2:11
5 Tom Goodwin (J) 1:10 + 0:59 = 2:09
6 Julie Senior 1:00 + 0:55 = 1:55
7 Jack Darby 0:57 + 0:50 = 1:47
SEBMFA Indoor Champion
Tom Goodwin
Hangar Rat Mass Launch
Last down and winner was Ken Taylor
Butterfly Mass Launch
Last down and winner was Tim Mountain